Forumindlæg fra Gårdsanger
Gårdsanger(06-06-2025 11:58)

Situationen idag kan nok bedst beskrives som kritisk...men ja, jeg ved godt at jeg nok skal komme igennem - det plejer vi mænd jo.

Det er sådan fat, at selv om jeg kæmper alt, hvad jeg har lært, så ligger jeg fuldstændig hjælpeløs og efterladt i sengen - så det er forståeligt (for de fleste,) at jeg overvældes af tanker om livet.

Jeg føler mig, i den grad, forbigået og negligeret.

Der er bogstaveligt talt ingen hjælp at hente...ingenting!

Jeg tænker ikke , at jeg havde forladt min kone og bare taget på arbejde, hvis hun var i min situation!

Og velfærdsstaten - stik den skråt op!

Jeg ved, at hvis det var hende, der havde bedt om et skud bredspektret penicillin fra lægen, var det garanteret straks blevet bevilliget og sandsynligvis bragt til hende af selveste overlægen.

...og så til den største ydmygelse...at blive betvivlet af hende den sure receptionist fra hjælpemiddelcentralen...det var dråben:(

Her er simpelthen ingen hjælp at hente... bortset de der snot-klude, der flyder over det hele og som jeg selv forventes at rydde op.

I mit næste liv, vil jeg være kvinde!!!


Kommentarer

Gårdsanger(M)(06-06-2025 19:52)

En flaske Rød Ålborg ville gøre mig sikrere på benene end jeg er nu:)

Vil lige sige, at jeg har brugt den smule overskydende energi, der ku´ skrabes sammen til at lede efter hende der Mental Liss...til ingen nytte:(

Så hvis der sidder en derude og tænker, at manden har lidt rigeligt og at der ku´ være lidt lindring i lille Leifs søster - så sender I bare.
Husk, at hjælpsomhed gør godt!



heldige mig(m)(06-06-2025 18:55)

drik en flaske Rød ålborg , så er det hel glemt for et stykke tid



Centaurea(k)(06-06-2025 18:47)

Mental load 🤣skulle der stå. Nåhj ja og så glemte du også mængden af uopfordrede billeder af lille Leif



Centaurea(k)(06-06-2025 18:10)

Njååårgj stakkels den gode Gårdsanger, kan godt forstå alle dine bekymringer og trængsler, der burde da også blive nusset MEGET mere om dig. Selv her blev du ignoreret jeg har virkelig ondt af dig og forståelse, bortset lige fra sætningen om at du vil være kvinde i dit næste liv. Jeg tror du har glemt kvindernes til dato største problem “ the mental Liss”



Gårdsanger(M)(06-06-2025 12:02)

Forkølelse lyder så uskyldigt, men det findes mange varianter...at I ved det!