Forumindlæg fra Hiddensquare
Hiddensquare(09-10-2025 07:04)

Jeg synes det er sjovt med udfordringer i et forum, men der begyndt at komme mange "Skriveudfordringer".

Måske burde siden overveje, om de skal have en selvstændig fane, hvor man får lidt bedre muligheder for at bedømme, kritisere og evt. kategorisere.


Kommentarer

Gårdsanger(M)(10-10-2025 08:21)

Kære Bobby.

Der er da ingen, der har et ønske om at forringe siden. Der er til gengæld forslag om at berige siden, så der er lidt guld og glimmer til alle.

Vi ved alle, at siden er gratis, så din påmindelse er noget overflødig og din bekymring om, at ændringer altid er til det værre, må siges at være noget konservativ.

Der er faktisk en hel del brugere (mange af dem er kvinder,) der godt gider lege med ord og små fortællinger. Det synes jeg ville være en gave til alle, hvis der var en særskilt plads til.



Bobby74(M)(09-10-2025 23:19)

Nu har jeg været her en del år efterhånden og syntes emner har det lidt med at komme i klumper. Lige nu er det så skriveudfordringer. Hvilket jeg syntes er helt på sin plads, da det jo er en fræk side på fokus på det skrevne.
Men der skal selvfølgelig også være plads til andre emner i forummet. Og det syntes jeg fungere fint.

Siden har gennem årene lavet mange tiltag. Desværre er der altid nogen som er utilfredse med tiltagene.
Vi skal huske på at ejeren gør dette ganske gratis. Ja faktisk nok mere med underskud.
Min pointe er at en opdeling eller udvidelse af forummet sikkert kun vil skabe mere arbejde til ejeren.



Gårdsanger(M)(09-10-2025 20:12)

Det er en misforståelse at kalde disse små fortællinger for noveller.
Det startede med at være en blog, hvor der blev lagt alle mulige sjove fortællinger op - der var så et andet sted til alt det andet: Spørgsmål, efterlysninger og debat. Dette sted hed vist nok "debat."
Det drejer sig altså ikke om at få opmærksomhed - det drejer sig om at få lov til at dele glæden ved at bruge fantasien til at skrive - uden konstante spørgsmål om ligegyldigheder.



Shameless(M)(09-10-2025 19:44)

Grunden til at noveller kommer i forum, er fordi så får man mere opmærksomhed og det er jo noget mange af os håber på, men uden at synke så dybt at vi springer formaliteter over. Det lykkes nok også mest af alt da det er "kvinde" profil der længe har lagt dem op. Det går også hurtiger med at for "novellerne" frem, så det er også en fordel.
Desværre fylder det også op i noget der jeg tænkte var et symposium af debat, hjælp og spørgsmål. Er det et optimalt forum, kommer der fornuftige svar eller en nuanceret debat... en gang i mellem.
Kunne være spændene at se om hvis man holder historier til historie delen og forum så kommer til sin ret... men... her er et opslag om at skille historier væk fra forummet, og så prøver man at vende det til at gå i mod de andre mænd der prøver at laver kontaktannoncer, ingen jeg har set, da admin er god til at fjerne dem.



Hiddensquare(m)(09-10-2025 15:04)

Nej, 3 er ikke mange, men jeg synes egentlig konceptet er er fint med små mindre skriveudfordringer, hvor man skal tænke sig mere om i forhold til at formidle og netop udfordres. Så det kunne jo være der faktisk var et reelt behov. Så ud fra den betragtning, kunne der måske være et forum med underemner.



CuriousCurious(k)(09-10-2025 11:05)

Hvorfor noteres de personlige præferencer og ønsker om kontakt ikke på egen profil, eller udtrykkes i noveller, så dialogen med ligesindede kan tages privat, eller i egen histories kommentarspor?



Jernmann(m)(09-10-2025 11:02)

Hvorfor lægges alle de små noveller, som kommer på forum, ikke op som noveller?



Gårdsanger(M)(09-10-2025 10:35)

Du har min fulde opbakning CuriousCurious!

Der er simpelthen to kategorier af brugere og derfor burde der være plads til to legerum: Et til dem, der leger med ord og et til dem, hvor spørgelysten er stor.



real21cm(M)(09-10-2025 09:32)

Syntes du 3 er mange ? Generelt er der ikke super mange opslag i forum’et. Jeg bruger det personligt meget lidt, men måske admin ikke behøver bruge tid på at lave alt for meget mht. skrive udfordringer, (det er samme person der har lavet alle opslag) før det oversvømmer feedet, hvilket jeg ikke tror vil blive et problem.



CuriousCurious(k)(09-10-2025 09:29)

Enig!

Jeg synes der længe er kommet frygteligt mange spørgsmål og, for mig at se, camouflerede kontaktannoncer.

En opdeling af Forum, så de der ønsker ord at læse og lege med ord i alverdens afskygninger … og de der ønsker at spørge/søge noget/nogen, ikke får hinandens ønsker galt i halsen, ville være skønt.

Men det har efterhånden været oppe mange, mange gange…